Autor Wiadomość
marcin
PostWysłany: Pon 9:11, 20 Sie 2007    Temat postu:

Cool
rokicer77
PostWysłany: Pon 14:26, 02 Kwi 2007    Temat postu:

tomaszek1958
PostWysłany: Wto 9:54, 06 Mar 2007    Temat postu: Hołd Pruski

Hołd Pruski.


Porozumienie króla Zygmunta z cesarzem nie powstrzymało Zakonu Krzyżackiego i Moskwy od współdziałania. Wobec tego Polska, zagrożona przez sojusz swych wrogów, w 1519r. przystąpiła do wojny w Prusach. Przerwał ją zawarty na cztery lata rozejm w Toruniu (1521). Wówczas zawieszono w katedrze wawelski dzwon "Zygmunta".

Wielki mistrz Albrecht Hohenzollern, wobec zagrożenia ostateczną likwidacja państwa zakonnego i postępów reformacji w Prusach, zdecydował się ostatecznie rozwiązać konflikt i prosił króla Polski o zgodę na sekularyzację - przekształcenie państwa zakonnego w świeckie. Decydował się przyjąć religię reformowaną, a Zakon Krzyżacki rozwiązać. Miał odtąd rządzić Prusami jako świecki książę i zarazem pierwszy senator polsko-litewskiego państwa.

Układ był dla Polski korzystny, stanowił między innymi, że w wypadku bezpotomnej śmierci Albrechta lub jego następców Prusy powrócą do Polski. Ustalono też, że każdy książę pruski będzie składał przysięgę i hołd królom polskim, jego poddani zaś mogą odwoływać się od wyroków sądów książęcych do sądu polskiego.

W 1525 r. król Zygmunt przyjął uroczysty hołd księcia pruskiego (upamiętniony później obrazem Jana Matejki). Warto jednak pamiętać, że sejm postulował inne rozwiązanie - całkowitą likwidację państwa pruskiego i włączenie go do Korony.

W roku 1526 umarł ostatni książę mazowiecki, Janusz. Zgodnie z następstwem prawnym Mazowsze powróciło wówczas do Królestwa Polskiego. Odtąd Mazowsze, leżące między ziemiami polskimi i litewskimi, miało odgrywać ważną rolę w państwie, a Warszawa stała się jednym z miejsc obrad sejmów.

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group